امانوئلا

نه این بار منظورم امانوئلا لانّی نیست. این یکی خیلی فرق دارد. کلاس دوم راهنمایی یکی از دوستان کاست سونی آبی رنگی داد و منی که عشق ترومپت و آهنگهای بی کلام بودم آن زمان با ذوق بچه گانه نشستم و تا جایی که جا داشت گوش کردم. و این فرآیند امانت گرفتن بعدها دهها بار تکرار شد. متاسفانه نه مشخصاتی داشت و نه ان زمان دنیای آی تی انقدر گسترده بود که گوشی را از جیب بکشی بیرون و دو سوت آمار نوازنده و زاد و ولدش را در بیاوری. توی این ۲۵ سال فقط یک بار، سال دوم دانشگاه، دانشجوی روسی قطعه ای از آن را با کلارینت اجرا کرد و بعد از اجرا از او پرسیدم اسم این قطعه و نوازنده چیست؟ گفت نمی دانم، فقط نوتش را دارم. و این جستجو بعدها با فراگیر شدن اینترنت با تنها نامی که از نوازنده شنیده بودم باز به جایی نرسید.

امروز که با تلگرام و پروکسی های پیشنهادی و کانالهای تحمیلی اش سر و کله میزدم، خیلی اتفاقی رسیدم به کانالی که قطعاتی از دیگر نوازنده مورد علاقه ام، اوتمار لیبرت، گذاشته بود. یکی یکی دانلود می کردم که رسیدم به اسمی آشنا، تنها نامی که غلط و نادرست ولی با همان آهنگی که شنیده بودم. Fausto papetti

انگار آشنای سالها قبل را دیده باشی. آن هم وسط شلوغی بازاری در قاهره، یا کنار خیابانی در شهری دور. قطعه محبوبم، امانوئلا را پیدا کردم و نشستم به گوش کردن حسرت زندگی. به آن سالهای دوری که در خاطر همه ما انگار دیروز بود.

نوستالوژی دیگر امروز، البته خبر درگذشت برنارد هپتون انگلیسی هنرپیشه محبوب سریال ارتش سری بود. همان آقای صاحب کافه، لوکیشن اصلی سریال.

از قیمت سکه و ارز حرفی نزنم بهتر است. کاش دادگاهی بود و اینهایی که سال قبل جوری رفتار کردند که انگار رای به روحانی تنها راه نجات است، انگار اندِ روشنفکری ست، انگار اگر به او رای نمی دادی ایران می شد ویرانه پس از جنگ و ... را امروز محاکمه می کردند. مردم دارند به پای دروغهای وقیحانه آنها می سوزند. نمی شود که کار بی مسولیت کرد. مگر نباید پاسخگوی ادعایشان باشند. امروز چرا بلندگوی ناامیدی در دست مشغول ناامید کردن باقی مردمند؟ مردانه بگویید غلط کردیم و کار را به کاردان بسپارید. الحمدلله فیلم ادعای آقایان موجود است. مگر حیا دارند؟ مگر یک ذره وجدان دارند که اشتباهشان را بپذیرند؟ کار سختی بود تشخیص دزدی ها و دروغهای آقایان؟

به هر حال هیچ وقت هیچ حالی مستدام نیست. این هم بگذرد. نوبت خوشی مردم هم میرسد ان شاءالله.

/ 0 نظر / 75 بازدید