نسل مردمان سردرگم

به نام خدا

تابستانها محل پر می شد از بچه هایی که هر بازی که مد میشد را دیوانه وار انجام می دادند تا از سرشان بپرد یا بازی جذاب تری از راه برسد. با این همه همیشه دوچرخه سواری بازی محبوبی بود که خصوصا غروبها بدجوری به تنت گوشت می شد. یک گله دختر و پسر دوچرخه سوار دائم از این کوچه می رفتند و از آن یکی برمی گشتند. همین. ولی همین دور باطل زدنها برای خودش دورانی داشت. آنقدر متبحر شده بودیم که بی دست، دو سه نفره، یک پا و ... برانیم. و اینها در حکم یکه سواری سرباز مغول برای ما جذاب و محیرالعقول بنظر می رسید.

شکل دوچرخه ها هم مهم بود. فرمان خرگوشی، هارلی داویدسونی،دنده ای، پررشی، بیست و یک چینی که آن موقع بیشتر بزرگترها از این دوچرخه استفاده می کردند و ... . بندرت هم کسی پیدا می شد که دوچرخه شگفت انگیز و حسرت برانگیز کورسی آلمانی را داشته باشد. دنده ای بود و فرمانی عجیب داشت. و آن موقع شاخی بود در حد لکسوز.

بچه های آن موقع بندرت توی خانه پاگیر می شدند. بیشتر بازیها فیزیکی و فکری بود. کمتر کسی بازی کامپیوتری و بقول معروف آتاری داشت. تلویزیون حداکثر هشت ساعت برنامه داشت و آن هم فقط دو شبکه.

برنامه هایی مثل دیدنیها یا اوشین یا جنگ جمعه چیزی بودند در حدی بالاتر از پخش مستقیم بازی ایران و آرژانتینی که دیدیم. تقریبا همه مردم مثل فرائض پنجگانه پایبند این برنامه ها بودند. البته اگر برق نمی رفت. اگر نمی رفت!

بچه های دیروز کودکی را با قناعتی شروع کردند که امروز خودشان و کل جامعه با آن خصلت فرسنگها فاصله دارند و در تنافرند. اما بعید می دانم نسل بعدی، نسل امپراطوری کودک، با این روند طنازانه و غیر مسوول، مثل نسل ما سردرگم باشند. آنها تاوقتی حوصله دارند پایبندند و وقتی حوصله شان سر رفت دیگر فرصتی برای تحمل و اندیشیدن راه چاره نمی دهند.

پس باید صبر کرد تا دوباره نسل آواره کوچه ها و بازیهای محلی، دو سه دهه دیگر همان شور و هیجان را در خانه های سالمندان این کشور بسازد. جایی که در نبود بسیاری از امکانات باید آنقدر خودش را سرگرم کند، تا نوبت کوچش برسد و باز مرحله جدید تر زندگی را تجربه کند.

/ 16 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ستایش

آی دههء هفتادی هشتادی و... سرعت شما خطرناکه مثل خیلی از ایده هاتون..کجا دوباره اون صفای کرسی رو میشه تجربه کرد وقتی همین بچه ها سادگی رو املی و عقب افتادگی میدونن..آخه وقتی غرق میشین تو تجملات مدرن امروز روز دیگه کجا کنار هم بودن رو میشه تجربه کرد وقتی وقت سر خاروندن نداری برای تهیهء اینهمه مدرنیجات...خب پدر و مادراتونم که درکتون کردن نذاشتن فکر کنین عقب موندین از زمونهء مثل خودتون تخته گاز... چرا هر جور دوست داریم می بینیم و تقصیر رو گردن یکی دیگه می ندازیم...به قولی اصلا ولش کن.شما حداقل تو فاز آسایشگاه سامندان نباشین و وجدان خودتونو راحت نگه دارین. شما غیر این بچه قرتیای دهه های اخیر باشین.

آقای نوستالژی

بنده همین حالا دیدم که در مقابل اسمم در کامنت قبلی پرچم آمریکا نقش بسته! با توجه به این که من هیچوقت از فیلترشکن استفاده نمیکنم که بخوام بگم به دلیل استفاده از فیلترشکن و ای پی امریکایی این پرچم در کنار اسمم نقش بسته بلاتردید این رو یک نقشه از سوی استکبار جهانی و همدستانش تفسیر میکنم!! و همینجا در جمع سالمندان آینده اعلام میکنم که آقای اوباما! دست شما برای ملت ما رو شده! لطفا از بنده استفاده ابزاری نفرمایید!![نیشخند] اصلا حالا که اینطور شد حتما در اینده به همراه باقی سالمندان به لاس وگاس میاییم و در بازی حکم چهار نفره شکستتون میدیم تا مشت محکمی به نقاط حساستون زده باشیم!

*ناتالی

من ولی هیچ وقت به رفتن به خانه سالمندان فکر نمیکنم. اونموقع تازه زمان دارم برای قصه گفتن توی شیرخوارگاهها و کنار نوزادها بودن. بعدشم احتمالا قراره توی اون خانه ی سالمندانتون ساعت ده به هزار و یک دلیل خاموش باش بدید دیگه؟[قهر]

امیر ش (m(

بسم الله خانم ستایش من یه اخلاق بدی دارم اونم اینکه حرفامو بدون پرده و روک میزنم. اول حرفامو ازین جمله شما شروع کنم که فرمودید : ((خب پدر و مادراتونم که درکتون کردن نذاشتن فکر کنین عقب موندین از زمونهء مثل خودتون تخته گاز...))--> خانم ستایش درد من همینه که این جمله رو درک کردن نسل ما میدونید.شما ما رو در صورتی درک می کنی که صلاح مارو درک کنی نه عقب افتادگی ما رو... حالا به اتفاق بریم من حرفای دیگه مو بزنم : من از دست نسل خودم داد دارم داد دارم از نسلی که شلوار پاره ش که شده امروزی بودنش بابا من داد دارم از این که نسل من که پدر و مادر رو فقط صدا کردنشو بلده و دیگر هیج... بابا من دااااد دارم از دست نسل خودم که رپ و راک شده واسش کلاس و دعا و قرآن براش شده وقت گریه کردن و بدبختیش بابا داد دارم از دست نسلی که شیخ و روحانی(جناب رییس جمهور رو نمی گما) براش شده خون خوار!!! من داد دارم از نسلی که لاین و وایبر شده همدمش قبل خوابش! داد دارم از نسلی که فیس بوک شده رفیق جون جونیش داد دارم از نسلی که نگاهش به اینه که مانتو اون دختره چقدر کوتاهه که...! داد دارم از نسلی که حجاب رو بی فرهنگی میدونه و آر

امیر ش (m(

(نمی دونم چرا نظرم کامل نیومد) داد دارم از نسلی که حجاب رو بی فرهنگی میدونه و آرایش غلیظ و لباس چسبان رو فرهنگ داد دارم از نسلی که فقط زندگی رو اونور آب میدونه... داد دارم از نسلی که جانباز رو خورنده حقش و خانواده شهید رو غارتگر مملکتش میدونی و واسه فوتبالیست میلیاردی به به و چه چه میزنه. داد دارم از نسلی که حرف خودی براش دروغ و عقب افتادگیه ولی حرف ناخودی براش مسیر پیشرفته داد دارم از نسلی که حتما باید بخچالش سایدبای ساید باشه تا خانواده تشکیل بده داد دارم خانم ستایش از نسلی که فیلم مختارنامه رو دروغ محض میدونه و سریال حریم سلطان رو عین تاریخ که از دوران عثمانی گرفته شده!! داد دارم از نسلی که هنوز توان کنترل جیب خودش رو نداره چه برسه بخواد خانواده تشکیل بده داد دارم از نسلی که مردانگی رو توی مدرک دکترا و ماشین شاسی بلند و حساب پر پول و خونه تو بالاشهر میدونه و زنانگی رو توی اشوه و آرایش آنچنانی و ... داد دارم .................................... داد دارم ازین نسل خانوم ستایش !این نسل منه همون هفتادی و...

امیر ش (m(

این نسل منه که دست پخت شماست!بچشیدکه الحق آشپزای خوبی نبودید! کاری کردید که حرف شما بشه املی واسه ما و حرف فلان خر از اون ور آب بشه امروزی. شما حرمت ها رو از بین بردید با بی حرمتی هاتون به نسل من!!نگران نباشید این جمله رو باز می کنم:بدم میاد از پدری که جلوی دخترش با لباس زیر تو خونه می چرخه میگه (اشکال نداره دخترمه).بدم میاد از مادری که با بدن نیمه برهنه ش جلو پسرش تو خونه می چرخه و می گه اشکال نداره پسرمه...اینه که حرمت ها میشکنه!!نه بین والدین و فرزندان بلکه بین فرزندان با جامعه حرمت ها میشکنه! خانوم ستاش من اون نسلی رو بیشتر از نسل خودم سرزنش می کنم که ماهواره رو وارد زندگی من کرد و منو نابووووود کرد!این حرف واسه خیلیا مسخره ست!اما متاسفانه ما خودمون هستیم که ریشه فرزندانمون رو میسوزونیم و بعد بهشون می گیم شما چقدر بی اصل و ریشه شدین! خانوم ستایش بنده شما رو نمیشناسم ولی اینو بدونید که هم ما ها مقصر هستیم در این اوضاع و هم شما! خیلی حرف دارم.خیــــــــــــــــــــــــلــــی اما اینجا جاش نیست! رهبر عزیزمون آقای خامنه ای بار ها رو همین موضوع تاکید دارند!جنگ نرم.

امیر ش (m(

در جنگ نرم ابزار رو در اختیار ما میذارند و خودمون میشیم مامور از بین بردن خودمون! این یک واقعیته و باید قبول کنید که یکی از بزرگترین دلایل پاشیدگی نسل جوان حال حاضر نسلی اند که امروز شده اند پدر و مادر! ببخشید که طولانی شد!بازم ممنون که به حرفام گوش کردید! از شما نویسنده محترم هم مراتب قدردانی رو بسیار بسیار دارم.

ستایش

ای بابا ببخشید جناب چوپان من فقط چند خط محض بی جواب نموندن داد این آقا که فکر میکنه من جای مادرشم بگم و تموم...داد نزن این انرژی رو بجای اینکه اینطوری هدر بدی میشه یه کار دیگه کرد..مگه آقا خامنه ای رهبر عظیم الشان این مملکت نمیگن جنگ نرم ، بسیار خب نیروهای خبرهء ما هم میتونن دست به کارشن. پس کجان؟ حقوق خوب نمیدن؟ چرا؟ مملکت بودجه نداره؟ خب نیروهای دلسوز هم کم نداریم تو بسیج چند میلیونی که با همین اندک مزایا هم کار کنن. نیست؟ مگه میشه؟ یکیش شما...داد زدن هیچ کاری نمیکنه.اگه ایینهمه دغدغهء فرهنگ در حال از دست رفتنو دارین فکر کنین، اندیشه کنین، دست به یه کار دلسوزانه بزنین، دست به کاری که در دراز مدت جواب بده مگر نهادینه بشه و فرهنگ رو دوباره احیا کنین..من شاید جای خواهر شما باشم اما هرگز پدر و مادر عزیزمو مقصر نمیدونم. اونا تا اونجا که میشده خوب و بد رو به من آموزش دادن. اگه من تو این جنگ نرم که مال نسل ماست نتونم مسیرمو تشخیص بدم یا بی راهه برم، اصلا تقصیر اونا نیست تقصیر بی سوادی و کم بضاعتی خودمون تو زمینهء تجزیه و تحلیل شرایطه..تو رو خدا برادر من اینهمه داد نزن..

مژگان

بچه های دیروز کودکی را با قناعتی شروع کردند که امروز خودشان و کل جامعه با آن خصلت فرسنگها فاصله دارند و در تنافرند.

فرهاد بی تیشه

آخ دوچرخه سواری ! تمام ماموریت های خطیر زندگی م رو با دوچرخه انجام دادم . نون گرفتن و سبزی خریدن و ...