سادگی، گاهی

به نام خدا

گاهی دلم سادگی می خواهد. سادگی کودکی چوب به دست و چابک. سادگی مرد و زنی روستایی. سادگی آدمهای توی سریال پایتخت.

 گاهی، از آهنگهای فخیم دنیای مدرن که خسته می شوم، صدای فرج علیپور با آن نواهای زیبایِ ساری خانیِ لری، یا ابوالحسن خوشرو با نوایِ امیری و کتولی، پسینِ دلگشایِ شیرازی، آوای عاشیقهای آذری و عزیز دلم، قطعه زیبای نوایی بلوچ است که اسب وحشی دلم را هِی می کند سمت همان دشت سر سبز و افسانه ای توی قصه ها.

گاهی سادگی، بیش از زیبایی مد نظر ضرب المثلها، بوی اصالتی می دهد که طی قرنها، پشت فلسفه دیوانگانی چون نیچه و فروید و مارکس خاک خورده و معصومانه به انتظار همین بازگشتهای گاه به گاه ما نشسته. اگر عیدِ من، همین سالی یکبار، بوی سادگی خانه های کاهگلی ده را نداشت، کجا باید سر می گذاشتم و بغض دلم را خالی می کردم؟ این پاچه گرفتنهای سگِ دل بی دلیل نیست. هیچ کدام اینها بی دلیل نیست.

-         کمتر تبریکی برایم شربت تبریک عید می شود. آی که عاشق این روزها هستم. عاشق کفش نو، لباس نو، بوسه مادربزرگ. عیدی. نان محلی. تخم مرغ رنگی. عیدت مبارک دوست من. صد سال به این سالها.

-         در این روزهای هنوز تر و تازه، آرزو می کنم که حضرت حق سعادت، سلامتی، مهربانی، برکت و روزی و هر چه نیکی و نیک بختی است نصیبتان کند. بگو آمین. آرزو می کنم که بیماران شفا پیدا کنند، فقر از هر دری که آمده، برود. جنگ و بی دینی، کینه و طمع، ناامیدی، همه از دل و دنیای ما بروند. آرزو می کنم دل کسی تنها نباشد. و مالک هر دلی خود خود خدا باشد. بگو آمین.

-         حتمن حتمن نظر بذار. بگو چشم!

/ 10 نظر / 37 بازدید
یکی مثل همه

آمین. چشم

یه دوست

واقعا زیباست از این همه غریبی توی این شهر شلوغ ، سادگی های کلبه دنج روستا رو داشت و عطر شکوفه های بهاری و هزاران طراوت که ماو دلهامون ازش دور موندیم و هزاران ایکاش دیگر . . . مطلب بسیار زیبایی بود ممنون .

آقای نوستالژی

حالا که نظر گذاشتن زوری هست باشه: ((چشم)) امیدوارم بهترین سال زندگیت رقم بخوره دوست عزیز. من هم عید رو دوست دارم به خاطر تعطیل بودنش و لذتی که یک آدم تنبل از تعطیلات میبره!

نیلوفر اقبال

[نیشخند] نمیخوام بگم چشم

ساجی

سلااااام سال نو مبارک. ما هم برای شما بهترین ها رو آرزو می کنیم. امیدوارم سادگی که دوستش داری رو تو زندگیت همیشه داشته باشی و ببینی... حالا ما که هیچ وقت برای عید لباس نو نمی خریم چه کار کنیم؟ ما اردیبهشت بیشتر خرید می کنیم! پس اردیبهشت رو دوس داریم :دی حتمن نظر بذاریم؟ تازه چشم هم بگیم؟ دستور میدی؟ زور میگی؟ اصن دلم نمیخواد نظر بذارم! :دی

گم کرده

سال 93 چه شیوه مستبدانه ای رو پیش گرفته این وبلاگ! نه که شما گفته باشین ها ولی آمیییین. (سلام.شمه عیدم موارک.)

آیدین

سلام برادر. سال نو مبارک. دلم هوای سادگیهات رو کرد. واسه همین به اینجا سر زدم. یادش بخیر روزی که رفتیم با هم نمایشگاه پارک لاله واسه خرید سفالهای سفره هفت سین (گرچه گیر نیاوردیم). آرزو میکنم هرجا هستی خوش و خرم باشی[گل]

نازی

میشود سالها با دلخوشی های ساده زندگی کرد و خوشبخت بود سادگی مثل سلام شیرین یک کودک به غریبه سادگی مثل لبخند شیرین یک رهگذر به کودک سادگی مثل وقتی پیرزن همسایه نان تازه تعارف میکند . . چه زیباست این سادگی[گل]

رویا

سادگی نوشته هاتون رو خیلی دوست داشتم. موفق باشید.